U2 | Hava Yalıtımlı Hücreler

Hava Yalıtımlı Hücreler :

GAUSS HMH 36 serisi metal muhafazalı modüler hücreler; 36 kV’a kadar sekonder dağıtım sistemlerinde, kompakt ve modüler köşk tipi trafo binalarında, endüstriyel tesislerde dahili mekanlarda kullanım amacı ile tasarlanmış şalt cihazlarıdır. Bir şalt merkezinde gerekli tüm fonksiyonel birimler yan yana kolaylıkla tesis edilebilmektedir.Fabrikada üretimi tamamlanmış ve tüm testleri yapılmış üniteler güvenle kullanılarak çok kısa sürede devreye alınabilmektedir.
“TEDAŞ MYD 95-007.D” şartnamesine ve “Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği” ne göre tasarlanan HMH36 hücreler ayrıca IEC 60298, 60265, 60129, 60694, 62271-100, 62271-102, 62271-105, 62271-200 standardıyla da uyumludur. Ayırma ve kesme işlemleri SF6 gaz ortamında gerçekleştirilmekte olup baralar hava yalıtımlıdır. Bu sayede güvenle kesme işlemi sağlanarak ölçüler minimum düzeye çekilmiştir. HMH 36 serisi modüler hücreler küçük boyutları ile köşk tipi trafo merkezlerinde rahatlıkla ve güvenle kullanılmaktadır.

Anma Değerleri :

GAUSS® HMH 36 modüler hücreler için teknik bilgilerde verilen değerler -5°C ve +40 °C arasında ve 1000 m yükseklik seviyesi için geçerlidir.
Farklı uygulama koşulları için lütfen satış temsilcilerine danışınız.

Genel Bilgiler :
GAUSS® HMH 36 modüler hücreler dolap tipi ve bina iç kullanım (dahili tip) için tasarlanmışlardır.

Koruma derecesi :
Koruma derecesi IEC529′ a göre IP3X’dir.

Hücre gövdesi :
2 mm galvanizli sac kullanılarak üretilmiştir.

Sökülebilir ve sabit kapaklar :
GAUSS® HMH 36 hücrelerde ana devre elemanlarına gerekli topraklamaları yaptıktan sonra hücre önünde bulunan sökülebilir ve sabit kapaklar kullanılarak erişilebilir. Sökülebilir kapakları açmak için özel alet ve donanım gerekmez. Ancak sabit kapaklar alet kullanılarak açılır. Kapaklar üzerinde tehlike işareti ve yazısı bulunur.

Korozyona karşı önlemler :
GAUSS® HMH 36 modüler hücre gövdesi ve kapakları galvanizli sacdan üretilmiştir. Hücrede kullanılan demirden parçalar galvanizlenmiştir. Hücrenin ön yüzündeki saclar asgari min. 65 m Ω olacak seviyede elektrostatik toz boya ile boyanmaktadır.

Topraklama sistemi :
GAUSS® HMH 36 modüler hücrelerde bakım işlemlerinde güvenliğin sağlanması amacıyla normalde erişilebilen ana devre elemanları şaseleri veya topraklanması gereken parçalar üzerinden doğrudan hücre içinde bulunan topraklama barasına bağlanır.Toprak devamlılığı için her bir hücrenin toprak barası hücrenin ön tarafına ve görülebilecek şekilde taşınmıştır. Modüler hücreler yan yana tesis edilmeleri durumunda toprak baraları civata ile önden birbirine bağlanır ve tüm hücre grubunun önünde görünür. Bu topraklama barası daha sonra sistem toprağına bağlanır ve böylece topraklama işlemi tamamlanmış olur.

Ayrıntılı bilgiler için teknik dökümanlarımızı inceleyiniz.