U1 | Beton Köşkler

Beton Köşk :

UBET-B serisi monoblok beton köşkler, açık alanlarda modüler hücreler ve diğer orta gerilim şalt ve dağıtım ürünleri için 36 kV ‘a kadar sekonder dağıtım sistemlerinde kullanım amacı ile tasarlanmış ürünlerdir.
Hiçbir ek montaj gerektirmeyen ve tüm standartlara uygun emniyetli yapısı ile herhangi bir arıza durumunda dahi çevresindekilere zarar vermeyecek bir yapıdadır.
“TEDAŞ – MYD/2000-36.A” şartnamesine göre BS 35 betondan üretilen UBET-B serisi monoblok beton köşkler, ihtiyaca ve yerleşim planlarına göre değişik boyutlarda üretilmekte, standart olan RAL 7032 olan renk, kullanılacağı yere göre uyum açısından farklı renk seçenekleri de kullanılabilmektedir.

Ayrıca farklı projeler için de; alçak gerilim dağıtım panoları, kompanzasyon panoları, jeneratör, UPS ve benzeri ekipmana göre uygulamalarda da UBET serisi beton köşkler kullanılabilmektedir.
Köşkler genel olarak Hücre – Trafo – AG Panosu olarak üç bölümden oluşmaktadır. Her bölümün kendisine ait birbirinden bağımsız erişim kapıları ve havalandırma panjurları bulunmaktadır. Bölümler birbirinden alçıpan bölümlerle ayrılmaktadır. Bölme aralıkları konum ve ihtiyaca göre ayarlanabilmektedir.
Köşklerin dış duvarlarının kalınlığı 100 mm’dir. Gövdenin tabandan itibaren 600 mm’lik kısmı toprak seviyesinin altında kalacak şekilde tasarlanmıştır. Bu şekilde içeriye herhangi bir sızıntı olması ihtimali ortadan kaldırılmıştır.
Dış yüzeyler standart olarak portland-gri renkte silikon esaslı dış cephe boyası ile boyanmakta ve boya üzerine koruyucu ve parlatıcı olarak vernik sürülmektedir.

Kapılar :

Kapı ve havalandırma panjurlarında standart olarak 2 mm kalınlığında boyanabilir özellikli galvanizli saç kullanılmaktadır. Yüzeyleri toz boya ile boyanmaktadır. Ayrıca isteğe bağlı olarak alüminyum (el oksal kaplamalı) yada sıcak daldırma galvanizli saç seçenekleri de sunulmaktadır. Kapılar, tek tip anahtarla açılabilecek ve kilitlerde bilyalı sistemler kullanılarak üç ayrı yerden kilitleme yapılacak şekilde imal edilmektedir. Kapıların boyut, konum ve miktarları ihtiyaca göre düzenlenebilmektedir.

Bölümler :
Bütün bölümlerin ölçüleri; AG-OG şalt teçhizat ve transformatör imalatçılarının tavsiye leri ve ilgili şartnamelerine göre gerekli emniyet mesafelerine göre belirlenmektedir. Müşteri tarafından boş olarak istenen köşkler, AG-OG şalt cihazlarının ve transformatörün montaj kaideleri ile topraklama sistemleri hazır olarak teslim edilmektedir. Bölümlerde 220 V aydınlatma tesisatı standart olarak bulunmaktadır.

Testler :
Köşkler ilgili standart ve şartnamelerde belirtilen rutin testleri yapıldıktan sonra sevk edilmektedir.
Köşklerin, meydana gelebilecek iç ark arızalarına karşı dayanıklılığını gösteren CESI ve IPH laboratuarlarında yapılmış tip testleri mevcuttur.
ULUSOY Kompakt trafo merkezlerinin deprem yükleri altında gösterdiği davranışlar Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından incelenmiştir. Sonuçlar; şiddetli bir yer sarsıntısının yapının güvenliği açısından bir sorun teşkil etmeyeceğini göstermiştir. Ayrıca yapının, en olumsuz koşullar altında dahi devrilme kriterini sağladığı görülmüştür.
Ulusoy Trafo merkezlerine, GMBH lnstitute’ de iç ark dayanım testi yapılmış ve testten başarıyla geçmiştir.